ÉAOP-1.1.2-2008-0023 „Az Észak-Alföldi Regionális Élelmiszerlánc-Innovációs Klaszter menedzsment szervezet létrehozása, megerosítése”

A projekt rövid ismertetése

Projektünk közvetlen célja az újonnan megalakult élelmiszerlánc-innovációs klaszter menedzsment szervezetének fejlesztése annak érdekében, hogy az képes legyen a tagságot összefogni, együttmuködésre ösztönözni, számára magas színvonalú szolgáltatásokat nyújtani, velük együtt közös innovációs és egyéb projekteket generálni, azok megvalósítását elokészíteni, s mindezek által az érintett vállalkozások versenyképességét növelni. Az elso sikerek megtapasztalása után növelni a közös aktivitást a közös cél elérése érdekében.

A projekt 1 éve alatt a klaszter eléri azt, hogy alkalmassá válik a fejlodo klaszter pályázaton való sikeres szereplésre.

A projekt távlati célja az, hogy a régió élelmiszergazdaságát fejlessze, hazai és exportpiaci versenyképességét növelje, követendo példát állítson az élelmiszerlánc többi vállalkozása elé az együttmuködést, az összefogást, a közös fejlesztéseket illetoen. Ennek nyomán új tagokkal bovüljön a klaszter.

A projekt fo tevékenységei: a klaszter tagszervezetei menedzsmentjének képzése, benchmarking klub muködtetése, információs adatbázis létrehozása és információs szolgáltatás, innovációs projektek generálása és megvalósulásuk elokészítése, tanácsadás a különféle támogatott területeken, az innovációs laboratórium fejlesztése a 17025 sz. szabvány szerinti akkreditáltatással.

A klaszter feladatai és azok eredményei
SSZFeladatA feladat eredménye
1Projektmenedzsment /PM/A projekt határidore, kiváló minoségben megvalósul
2A PM beszerzéseiA PM muködési feltételei megfeleloek
3Közös innovációs labor- eszközök beszerzése, a labor akkreditáltatásaA közös fejlesztéseket, a termékek mino-ségét vizsgáló, innovációs labor muködik
4A tagság által igényelt képzések megvalósításaAz érintett vezetok, munkatársak vállalko-zói és szakmai tudása no, megtapasz-talják az együttmuködést, segítést
5Benchmarking klub létrehozása, muködtetéseA legjobb gyakorlatokat feltárják és átveszik
6Innovációs projektek generálása, hasz-nosító érdekcsoportok létrehozása, a termék- és technológia-innovációk megvalósításának elokészítése, közös K+F tev. megszervezéseA legtöbbeket érinto, legjelentosebb fej-lesztési ötletek kiválasztásra kerülnek, az együttmuködési megállapodásokat aláírták, a projektek megvalósítása megfeleloen elo van készítve, meg van szervezve
7Tanácsadás a tagságnak (stratégia-alkotás, szervezet-fejlesztés, újdonság-kutatás, marketing, piackutatás terénA tagvállalkozások irányítása ösztönösbol tudatossá válik
8Információs adatbázisoklétrehozása és azok alap-ján információszolgáltatásA tagok versenyelonyhöz jutnak a megfe-lelo idoben és nekik szükséges infókkal
9Eloadások, konferenciák, tanulmány-utak,kiállitások, üzletembertalálkozók szervezése ezeken közös részvétel bel-földön, az eredmények disszeminációjaA régióban minden érintett vállalkozás csatlakozhat, és min. 20 taggal no a be-vont vállalkozások száma, a jó példát gyorsan követik, új klaszterek alakulnak
10Kapcsolattartas adminisztració, A kapcsolattartás és az adminisztráció mintaszeru.

A projekt elorehaladása:

A 6., 8., 10-13. pontok alatt felsorolt tevékenységek igénybevételére folyamatosan lehet jelentkezni az „Ajánlatkérés, jelentkezés” menüpontban a jelentk.EAOPprojektre lap kitöltésével és visszaküldésével.

Az Észak-Alföldi Regionális Élelmiszerlánc-Innovációs Klaszter 2009. augusztus 1-én alakult meg 43 tagszervezettel.

Jelentkezés a klaszterbe: az „Ajánlatkérés, jelentkezés” menüpontban található Jelentkezés klaszterbe c. lap kitöltésével és e-mailben, vagy kinyomtatás után az Elérhetoségek között található fax számra vagy postacímre történo visszaküldéssel lehet.

A klaszterbe való jelentkezés folyamatos.

Az alábbiakban közöljük a Klaszter alapító okiratát.

ALAPÍTÓ OKIRAT

Az ezen Alapító Okirat elválaszthatatlan részét képezo Csatlakozási ívben szereplo vállalkozások és szervezetek – mint alapító tagok - Regionális Innovációs Klasztert hoztak létre.

1./ A klaszter neve:

Észak-Alföldi Regionális Élelmiszerlánc-Innovációs Klaszter, röviden ÉRIK.

2./ A klaszter megalapításának célja:

A klaszter tagszervezeteinek az innováció, a marketing, a továbbképzés, a beszerzés, az irányítási rendszerek bevezetése és muködtetése, stb. területen való – a felismert közös érdekeket szolgáló - együttmuködése annak érdekében, hogy magas hozzáadott értéku termékeket állítsanak elo, nojön belföldi és export piaci részesedésük, csökkenjenek költségeik, s mindezek által növekedjék versenyképességük hazai és nemzetközi szinten is. A klaszter azt az érdeket tekinti közös érdeknek, melynek eléréséhez legalább 3 klasztertagnak egyszerre fuzodik érdeke.

3./ A klaszter muködésének idotartama:

Az alapítók a klasztert 2008. augusztus 01. napjától kezdodoen határozatlan idore alapítják. A muködés elso éve 2008. július 01. napjától kezdodik és 2008. december hó 31. napjáig tart, a második éve 2009. január hó 01. napjától kezdodik, és 2009. december hó 31. napjáig tart. Ezt követoen a muködési év minden év január hó 01. napjától kezdodik, és december hó 31. napjáig tart.

4./ A klasztermenedzsment szervezet

A megalakulástól számított max. 18 hónapig a klaszter egyik tagja - a Minoség és Menedzsment Nonprofit Kft. - látja el a klasztermenedzsment szervezet szerepét, mely kht. a Magyar-Román Innovációs és Képzo Központot (4461 Nyírtelek, Tokaji u. 50.) is muködteti. Ezt követoen a klaszter tagjai független klasztermenedzsment szervezetet hoznak létre non-profit szervezet formájában.

5./ A klaszter szervezete

5.1./ A klaszter vezetoje: Dr. Nádasdi Józsefné (szül.: Szabó Gabriella, an.: Dési Gizella, a Minoség és Menedzsment Nonprofit Kft. innovációs és képzési igazgatója)
Feladatai, hatásköre, jogköre: A vezeto – a klaszterbizottság bevonásával - összeállítja a klaszter éves tervét, stratégiáját, jövoképét, a klaszter üzletpolitikáját, és elfogadásra a taggyulés elé terjeszti. Szervezi és irányítja a klaszter alkalmazottainak munkáját, intézi a klaszter operatív ügyeit.
A klaszter irányítására a vezeto önállóan jogosult. Ugyancsak önállóan jogosult a klaszter képviseletére, és a klaszter nevében jogokat szerezhet, és kötelezettségeket vállalhat.
Képviseli a klasztert harmadik személyekkel szemben, valamint a hatóságok elott. A vezeto jogkörét az ügyek meghatározott csoportjára nézve a klaszter dolgozóira átruházhatja.
Feladatai közé tartozik a taggyulések összehívása, és döntés a klaszter anyagi ügyeiben a klaszterbiztottság megkérdezésével.

5.2./ A klaszterbizottság, melynek tagjai:

A klaszterbizottság feladatai: 5.3./ Taggyulés:

A taggyulés a klaszter legfobb irányító szerve. A taggyulésen minden tag ill. a vezeto 1 szavazattal rendelkezik. Szavazategyenloség esetén a vezeto dönt.
A taggyulés kizárólagos döntési hatáskörébe tartozó kérdések:

6./ Döntési szintek és mechanizmusok

6.1./ A taggyulés összehívása:

A taggyulést szükség szerint, de legalább évente két alkalommal (az év zárásához és a következo év elokészítéséhez, valamint félévkor (az éves tervek állásának megtárgyalása, szükséges módosítása) kell összehívni. A szavazatok legalább 1/10-ét képviselo tagok a taggyulést – az ok és cél megjelölésével – bármikor kérhetik. A taggyulést a klaszter vezetoje hívja össze. A taggyulés összehívása a napirendi pontok megjelölésével és a döntéshez szükséges információk megküldésével történik. A meghívót úgy kell a tagoknak megküldeni, hogy annak megküldése és a taggyulés napja között legalább 8 nap legyen.

6.2./ Határozat meghozatala a taggyulésen

A taggyulés akkor határozatképes, ha a jelenlévok létszáma és az elozetesen leadott szavazatok száma együttesen eléri a tagok számának 50 %-át. A klaszter határozatait egyszeru szótöbbséggel hozza, ami a jelenlévokre és az esetlegesen elozetesen írásban leadott szavazatokra érvényes. A távollévoket, akik szavazatukat elozetesen írásban nem adták le a klaszter vezetojének, a szótöbbség megállapításánál nem kell figyelembe venni. Szavazategyenloség esetén a vezeto dönt.

Minosített 3/4 –es szavazati arány szükséges az alábbi ügyekben: A taggyulési jegyzokönyv

A taggyulésrol a vezeto jegyzokönyvet készít, melyet a jegyzokönyvvezeto és egy, a taggyulésen megválasztott hitelesíto ír alá. Amennyiben jelenléti ív nem készül, úgy a jegyzokönyvet minden jelenlévo tagnak aláírásával kell hitelesíteni.

A jegyzokönyvnek tartalmaznia kell a taggyulés helyét, idejét, a jelenlévoket, az általuk képviselt szavazati jog mértékét, a tárgyalt napirendeket, a határozatképesség, illetve az esetleges határozatképtelenség megállapítását. Mindezek mellett tartalmazza a taggyulésen lezajlott fontosabb eseményeket, a nyilatkozatokat, a sorszámmal ellátott érdemi határozatokat, valamint az azokra leadott szavazatok és ellenszavazatok számát, illetve a szavazástól tartózkodókat, vagy az abban részt nem vevoket.

6.3./ Határozathozatal taggyulés tartása nélkül:
A taggyulésen kívül javasolt határozat-tervezetet nyolc napos határido kituzésével írásban kell azokkal a tagokkal közölni, akik a szavazatukat írásban adják meg. A határozatot az utolsó szavazat beérkezését követo napon kell meghozottnak tekinteni. A szavazás eredményérol a tagokat az utolsó szavazat beérkezését követo nyolc napon belül a vezeto írásban tájékoztatja.

6.4./ A határozatok nyilvántartása:
A határozatokat a vezeto tartja nyilván a klaszter által rendszeresített Határozatok Könyvében.

7./ A klaszter muködésének helye

Magyar-Román Innovációs és Képzo Központ 4461 Nyírtelek, Tokaji u. 50.

8./ A klaszter tevékenysége

9./ A klaszter vagyoni helyzete

A klaszter jelenleg nem bejegyzett szervezet, hanem szervezetek önkéntes, közös érdekeken alapuló együttmuködése. Vagyonnal nem rendelkezik, azonban a jelenlegi klasztermenedzsment szervezet a klaszter tagjainak rendelkezésre bocsátja az általa vezetett innovációs laboratóriumot a tulajdonában lévo muszerekkel, felszerelésekkel, és laboratóriumi személyzettel együtt. Ez azt jelenti, hogy részükre a fejlesztéseket és az azokhoz kapcsolódó laboratóriumi vizsgálatokat soron kívül, és önköltségi áron végzi el.
A klaszter alapító tagjai belépésükkor 1000-1000 Ft regisztrációs díjat fizetnek. A további belépok pedig 3000-3000 Ft regisztrációs díjat kötelesek fizetni.
A fizetendo tagdíjakról a mindenkori taggyulés dönt. Jelenleg 3000 Ft a 2008-as év hátralévo részére. A beszedett díjakról a mindenkori klasztermenedzsment szervezet számlát állít ki a befizetonek, és azok felhasználásáról a következo taggyulésen köteles beszámolni a tagságnak.
Ameddig a független klasztermenedzsment szervezet létre nem jön, addig a tagoktól beszedett díjakat, és minden egyéb, a klaszter számára érkezett bevételt a Minoség és Menedzsment Nonprofit Kft. kezeli, azokat könyvelésében elkülönítve tartja nyilván. A klaszter tagjai általi befizetéseket a klaszter muködésével kapcsolatban lehet elkölteni, az egyéb bevételeket pedig azok befizetési céljának megfeleloen. A megnyert jelen és minden további pályázati támogatás elköltése csak a támogatási szerzodésben foglalt jogcímekre lehetséges.

10./ A klaszter és a tagok közötti jogviszony

Üzletrész: A klaszter tagjai a jelenlegi klasztermenedzsment szervezetben (Minoség és Menedzsment Nonprofit Kft.) regisztrációs díjaik, tagdíjaik befizetésével üzletrészt nem szereznek.
A Minoség és Menedzsment Nonprofit Kft. által megírt és benyújtásra kerülo ÉAOP-2008/1.1.2/A kódszámú: Klasztermenedzsment szervezetek létrehozása, megerosítése c. pályázat támogatása esetén a megnyert összeget a támogatási szerzodésben foglalt jogcímekre lehet elkölteni. A pályázati támogatásból közös érdekbol vásárolt laboratóriumi, irodai és egyéb eszközök beszerzéséhez az önrészt a Minoség és Menedzsment Nonprofit Kft. biztosítja, és minden beszerzett eszköz a kht. – mint klasztermenedzsment szervezet - tulajdonába kerül. Ezzel párhuzamosan az is érvényesül, hogy ezen eszközöket min. 3 klasztertag érdekében szerzi be és muködteti a laboratórium, és azokat mindenkor díjmentesen az érintett tagszervezetek számára rendelkezésre bocsátja, amikor ok azt igénylik. Errol a tagszervezetek a pályázat beadását megelozoen nyilatkoztak is.

11./ A klaszter gazdálkodása

A klaszter a klasztermenedzsment szervezet klaszterrel kapcsolatos gazdálkodása során elért eredményét nem oszthatja fel, azt a tagok érdekeit szolgáló tevékenységekre, vagy e tevékenységeket szolgáló eszközök, stb. beszerzésére kell fordítania. A taggyulés dönti el azt, hogy a keletkezett nyereséget ill. annak bizonyos részeit a klaszter hogyan használja fel.

12./ Egyéb szabályozások

A klaszter muködésére vonatkozó, de itt nem szabályozott kérdésekben a szabályozásokat a klaszter SZMSZ-e tartalmazza.

Kelt: Nyírtelek, 2008. augusztus 01.

Dr. Nádasdi Józsefné sk.Papp Mihály sk.
………………………………………………………………………………………
Dr. Nádasdi JózsefnéPapp Mihály
A klaszter vezetojeA klaszterbizottság tagja


Gyoriné Mostyák Anna sk.Kulcsár Lajos sk.
………………………………………………………………………………………
Gyoriné Mostyák AnnaKulcsár Lajos
A klaszterbizottság tagjaA klaszterbizottság tagja